Cik svarīgi jauniešiem ir būt nodarbinātiem?
Jauniešu
nodarbinātība ir kļuvusi par nozīmīgu tematu, kas ar katru gadu palielina savu
aktualitāti. Arvien vairāk jauniešu ne tikai vasarās, bet arī mācību laikā
izvēlas strādāt, lai gūtu pirmo darba pieredzi un nopelnītu. Saskaņā ar
statistiku, gandrīz katrs trešais jaunietis Latvijā ir nodarbināts, apvienojot
darbu ar izglītības iegūšanu. Tomēr tas nav viegli – nepieciešama motivācija un
atbilstoši apstākļi, lai sabalansētu darbu un mācības.
Ar motivējošu pieredzes stāstu par savām pirmajām darba gaitām raidījumā “Mēs ar brāli kolosāli” dalījās arī Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Edmunds Valantis, kurš aicina jauniešus apzināties savas stiprās puses un piedomāt pie lietām, kas patīk un padodas. Citējot Valanti: “Lai būtu izcils jebkurā jomā, tam pamatā ir ļoti smags darbs un ir jāiegulda laiks gan mācībās, gan darba pieredzē.”
Par laimi, jauniešu, kuri to apzinās, skaits pieaug ar katru gadu. Pēc Ekonomikas ministrijas datiem, kopš 2022. gada nodarbināto jauniešu skaits pakāpeniski pieaug. Tas liecina gan par dažādu nozaru atkopšanos pēc pandēmijas, gan jauniešu motivācijas pieaugumu. Tomēr joprojām pastāv arī izaicinājumi.
Arī Ģimenes restorāna “IRBĒNI” vadītājs Jānis Olekšs sarunā ar raidījuma vadītāju Emīlu atzina, ka lielākie izaicinājumi, ar kuriem sastopas viņa vadītais uzņēmums, ir nepieciešamība jauniešos uzturēt motivāciju, kā arī laika un zināšanu ieguldījums jauniešos, lai viņi apgūtu nepieciešamās darba prasmes un iemaņas, un atbilstu uzņēmuma darba kultūrai. Olekša vadītais uzņēmums labprāt sadarbojas ar jauniešiem vasaras sezonā, jo tas ir karstākais laiks restorānu un viesnīcu biznesā, kurā nepieciešami papildus darbinieki.
Raksts tapis sadarbībā ar Ekonomikasministriju.